Pôžička pre nezamestnaných

Pôžička pre nezamestnaných

Máte problém s príjmom, stratili ste akurát zamestnanie a potrebujete si na nejaké akútne alebo nečakané výdavky požičať? Možností je viacero, no vo väčšine prípadov uspejete iba v nebankových spoločnostiach. Alternatívou k tomu je získanie úveru tak, že budete mať nejakého bonitného spoludlžníka, ktorý namiesto vás doloží príjem.

Možnosti v banke pre nezamestnaných

Požičať si v banke v prípade, ak ste aktuálne bez práce, je dnes už zázrak. Jediné, čo môžete využiť, sú úverové produkty, ktoré ste si vybavili ešte v minulosti.

urok pozicka pre nezamestnanych

Môže ísť napríklad o povolené prečerpanie, ktoré využívate opakovane a aj v prípade, ak ste náhodou stratili zamestnanie. Ide o produkt, ktorý je viazaný na bežný účet, konkrétne to znamená, že môžete z účtu čerpať peniaze aj „do mínusu“ a to buď platbou alebo výberom. Tento úver je nadpriemerne úročený, obvykle okolo 10 až 15 % ročne.

Druhou možnosťou je kreditná karta, ktorá funguje podobne. Máte k dispozícii úverový limit, ktorý bol schválený na základe príjmu z minulosti, obvykle to býva do 2 až 3 tisíc €, čo je veľmi podobné tomu, ako ponúka aj povolené prečerpanie. V tomto prípade je výhodou bezúročné obdobie, ak stihnete dovtedy peniaze vrátiť, neplatíte úrok.

Nebanková pôžička pre nezamestnaných

Oveľa lepšie a širšie možnosti, ako si požičať v ťažšej situácii po strate práce, ponúkajú nebankové spoločnosti. V nich môžete získať menšiu, ale aj väčšiu pôžičku.

V prípade pôžičiek nebankového typu si treba všímať samozrejme oveľa viac úrok, nakoľko ten býva vyšší. Je to daň za to, že pôžičku môžete získať aj bez toho, aby ste museli dokladovať príjem z práce alebo aby si veriteľ overoval, či nejaký príjem máte. Požičať si je možné pohodlne cez internet, ale napríklad aj zaslaním SMS správy.

Pri mini úveroch, ktoré sú najčastejšie, je postup takýto:

  • najskôr si vyberiete poskytovateľa a formu žiadosti o úver, konkrétne cez online žiadosť a webovú stránku žiadateľa, prípadne cez SMS správu
  • potom zvolíte výšku úveru, ktorú si chcete požičať, následne podľa toho aj počet splátok alebo spôsob splácania, niekedy je splatnosť jednorazová
  • vyberiete si spôsob vyplatenia úveru, buď v hotovosti vo forme poštového šeku na adresu, alebo bezhotovostne prevodom na váš účet v banke
  • žiadosť odošlete a počkáte na schválenie alebo naopak zamietnutie úveru, pričom v prípade schválenia máte peniaze štandardne do 24 až 48 hodín

Podmienky a parametre pôžičky pre nezamestnaných

Ak sa rozhodnete vybaviť si pôžičku pre nezamestnaných v nebankovej spoločnosti, môžete sa stretnúť najčastejšie s krátkodobými pôžičkami rádovo na niekoľko desiatok až stoviek €. Tie patria do kategórie úverov s vybavením priamo z pohodlia domu.

Ako a koľko si môžete takto požičať? Tu sú informácie:

Spôsob vybavenia: Najčastejšie sa jedná o pôžičky s vybavením buď online alebo cez telefón a SMS správu. V prvom prípade ide o úvery, ktoré vybavíte cez internetovú žiadosť, v tom druhom o vybavenie zaslaním SMS správy v presnom tvare, čím požiadate o úver s konkrétnou výškou a  splatnosťou. V oboch prípadoch ide o vec pár minút.

Úverový limit: Vzhľadom na to, že sa jedná prevažne o malé a mini pôžičky, úverový limit býva do 350 až 500 €, v niektorých prípadoch o niečo viac, až do 1000 €. Ak by ste mali napríklad spoludlžníka alebo ručiteľa, môžete si požičať aj riadnu spotrebiteľskú pôžičku, kde získate aj viac, konkrétne do 2 až 4 tisíc € v závislosti od poskytovateľa.

Splatnosť: Čo sa týka splatnosti, tá veľmi úzko súvisí s tým, aký typ úveru budete chcieť. Ak má ísť o spomínané mini pôžičky, potom si dokážete požičať obvykle len na 1 až 3 mesiace, pričom splácanie býva v tomto prípade nárazovo raz a to na konci doby splatnosti. Ak pôjde o riadnu spotrebiteľskú pôžičku, ide o splátkový úver, obvykle do 2 rokov.

Úroky a poplatky: Čo sa týka úrokov a poplatkov, v tomto prípade si treba dať veľký pozor najmä na málo známe pôžičky a úvery, ktoré bývajú predražené. Platí to predovšetkým v prípade mini úverov cez SMS a internet. Sledujte ale nielen úrokovú sadzbu, ale aj rôzne iné poplatky, preplatenie úveru sa môže tak vyšplhať bežne aj nad hranicu 50 %.

Spoludlžník a ručiteľ pri vybavení úveru

Jednou z možností, ako si vybaviť úver aj v prípade, ak aktuálne nemáte zamestnanie, je možnosť mať nejakého spoludlžníka alebo ručiteľa. V tomto prípade sa vám otvárajú možnosti najmä v prípade väčších spotrebiteľských nebankových úverov, ktoré si vybavíte aj u overených poskytovateľov a získať tak výhodnejšie podmienky.

Takýmto spôsobom si môžete požičať aj cez 5000 € a so splatnosťou aj na 36 alebo viac mesiacov, závisí to od poskytovateľa úveru a obvykle aj od výšky úveru.

V prípade tohto typu úveru je výhodou, že vy ako konečný prijímateľ peňazí nemusíte dokladovať príjem, no na druhú stranu, spoludlžník alebo ručiteľ tak spraviť musí. Poskytovateľ si zároveň preverí jeho bonitu, úverovú históriu a typ príjmu.

Čo zvážiť pri výbere a porovnaní pôžičky pre nezamestnaných

Pôžičky, ktoré sú dostupné aj pre nezamestnaných, pokiaľ nerátame riadne spotrebiteľské úvery alebo nebankové úvery, majú zopár osobitostí, ktoré si všimnite viac.

Toto sú tie, ktoré sú najdôležitejšie z pohľadu dlžníkov:

  • výška úverového limitu, kde platí, že najmä pri mini pôžičkách ide o každé jedno euro, pozerajte aj na výšku prvej poskytovanej pôžičky, býva nižšia
  • spôsob splácania, väčšina menších úverov má splatnosť jednorazovo a to až v posledný moment splatnosti, niektoré ale môžu mať viac splátok
  • úroková sadzba a RPMN, pričom druhý parameter je ešte dôležitejší, nakoľko vyjadrí celkové náklady na úver a to vrátane poplatkov s ním spojených
  • možnosť predĺženia splatnosti, najmä vtedy, ak sa jedná o krátkodobý úver do 30 dní, niekedy je možné splatnosť navýšiť o ďalších 30 dní za poplatok

Práve porovnanie všetkých podmienok, parametrov a faktorov je veľmi dôležité z pohľadu výhodnosti či nevýhodnosti. S tým vám môžu pomôcť aj online kalkulačka alebo porovnávač pôžičiek pre nezamestnaných, kde získate prehľad do niekoľkých minút.